Mire jó egy napelemes rendszer?

Legyen szó környezetvédelemről vagy spórolásról, a napenergia mindkettőben segít. Ez a száz százalékban tiszta, megújuló energiaforrás nemcsak ökológia lábnyomunk méretét segít csökkenteni, de néhány év megtérülési idő után leveszi a vállunkról a számlafizetés okozta teher nagy részét is. Bátran állíthatjuk, hogy itt kezdődik az első és legfontosabb lépés rezsicsökkentés szempontjából – mindezt kényelmünk feladása nélkül.

Hogyan hat hétköznapjainkra a napelemes rendszerünk?

Ez a gyakorlatilag korlátlan mértékben rendelkezésre álló energiaforrás a szokásos háztartási gépeink üzemeltetése mellett képes lehet kiváltani a gázfűtést, a melegvíz előállítást, vagy éppen megoldhatjuk vele elektromos autónk töltését is. Minden villamos árammal működő készülék számára ideális energiaforrás a napelemes rendszer – amely a jól megválasztott és minőségi összetevők által harminc évnél is tovább biztosíthat számunkra nagyfokú függetlenségét a szolgáltatóktól.

Hogyan épül fel a napelemes rendszer?

A napelemes rendszer felépítése és működése igazán egyszerű, tulajdonképpen két fontos komponensből áll: a napelem panelból, és az inverterből. Előbbi begyűjti a napfényt és egyenárammá alakítja, majd azt utóbbi a háztartás számára alkalmas váltóárammá konvertálja.

A napelemes rendszer és az áramszolgáltató áltat biztosított hálózat együttműködik. Amennyiben többet termelünk, mint amire éppen szükségünk van, az inverter a hálózatba táplálja a felesleget. Amikor a megtermelt mennyiségnél éppen többre van szükségünk, a hiányt a hálózatból fedezhetjük a korábbi túltermelésünk mértékéig teljesen ingyen. A pontos elszámolásról az ún. AD/VESZ mérőóra gondoskodik, amelynek felszerelése a napelemes rendszer kialakításának legutolsó állomása.

Megjegyzés: Az áramszolgáltatóval kialakított jelenlegi rendszer szaldós elszámolás néven fut, amely annyit jelent, hogy éves szinten nézi a szolgáltató a megtermelt és elfogyasztott energia különbségét. Egy jól megválasztott napelemes rendszer esetén az elfogyasztott energia teljes mértékben fedezhető napenergiával – sőt, többlettermelés esetén még fizetni is hajlandó a szolgáltató az általunk betáplált áramért.

A szaldós rendszer egy uniós rendelkezés alapján 2024-től megszűnik, így érdemes napelemes rendszerünket még ezen dátum előtt felszereltetni. Az éves elszámolásban kezdő ügyelek ugyanis 2024 után is élvezhetik ennek a kedvező konstrukciónak az előnyeit.